top of page

ENDOSKOPİK KİLO VERDİRME PROGRAMLARI

ENDOSKOPİK OBEZİTE TEDAVİSİ

ENDOSKOPİK KİLO VERDİRME PROGRAMLARI

Ameliyatsız ( endoskopik ) zayıflama uygulamaları fazla kilolarından kurtulmak isteyen fakat sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını kazanma ve diyet programlarına uyum konusunda zorluk yaşayan bireylerde zayıflama sürecinin daha kolay ve  etkili bir şekilde geçirilmesini sağlamaktadır.

Ameliyatsız ( endoskopik ) zayıflama uygulamaları ile daha fazla tokluk hissi sağlanarak daha kolay iştah kontrolü yapılabilmektedir.

Ameliyatsız ( endoskopik ) zayıflama uygulamaları olarak kliniğimizde ESG (Endoskopik Sleeve Gastroplasti yani Endoskopik Tüp Mide Uygulaması ), mide balonu ve mide btoksu yöntemleri uygulanmaktadır.

Endoskopik tüp mide uygulaması ile etkili kalıcı ve uzun süreli kilo kaybı münkün olmakta, yapılan çalışmalarda %20-40 oranında kilo kaybına ulaşılabilmektedir. Bu uygulama FDA onaylıdır. 

Mide balonu uygulaması ile 6 aylık bir süre zarfında 20-30 kg mide btoksu uygulaması ile 5-15 kg kilo kaybına ulaşılabilmektedir.

Mide balonu ve mide btoksu fazla kilo problemi yaşayan, sağlıklı ve ideal vücut ağırlığına kavuşmak isteyen 15 yaş ve üzeri tüm bireylere uygulanabilmektedir.

 

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR ?

Kliniğimize başvuran tüm hastalarımızın süreçleri mesleki deneyim ve birikime sahip gastroenterologumuz ve obezite tedavilerinde uzmanlaşmış bir bariatrik diyetisyenimiz tarafından yürütülmektedir.


Adım1 : Ücretsiz Ön Görüşme & Gastroenterolog Değerlendirmesi

Süreciniz endoskopik tedavi yaklaşımları konusunda deneyimli gastroenterologumuz tarafından değerlendirmeniz yapılarak başlamaktadır. 

Muayenenizle birlikte tıbbi öykünüz (tanı alınmış hastalıklar, kullanılan ilaçlar, aile öyküsü vb.) ve kilo verme hedefleriniz doktorunuzla birlikte detaylı olarak değerlendirilmektedir.

Ücretsiz ön görüşme randevu olanağı ile süreç ve uygulamalar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Adım 2: Bariatrik Diyetisyen Görüşmesi

Endoskopik Tüp Mide Uygulaması, mide balonu ve mide btoksu uygulamalarının başarı oranı ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi doğru beslenme programının uygulanması ile artmaktadır. Uygulamalara özgü uygulanan beslenme programları ile yaşanabilecek komplikasyonlar en aza indirgenirken kilo kaybı sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde sağlanabilmektedir.

Bariatrik diyetisyenimiz tarafından bireysel farklılıklarınız, tıbbi öykünüz ( hastalıklar, kullanılan ilaçlar vb.) , yaşam tarzı ve alışkanlıklarınız değerlendirilerek endoskopik zayıflama yönteminize uygun sürdürülebilir  beslenme programınız hazırlanmaktadır.

 

Adım 3- Endoskopik Tüp Mide, Mide Balonu veya Mide Botoksu İşlemlerinin Uygulanması

Endoskopik Tüp Mide, Mide balonu ve mide btoksu işlemleri endoskopik ( ameliyatsız ) bir yol ile uygulanmaktadır.

Endoskopik Tüp Mide Uygulaması ortalama 1 saat süren, endoskopi ile uygulanan, herhangi bir kesi yapılmayan, hastanın işlem sonrası aynı gün taburcu edildiği ameliyatsız bir uygulamadır. İşlem anestezi uygulanarak ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.

Endoskopik Tüp Mide Uygulaması ile yapılan çalışmalarda hastaların 10 yıl ve üzerinde verilen kiloları koruyabildiği gözlenmiştir. İşlemin endoskopik uygulanması, komplikasyon oranlarının çok düşük olması, hastaların aynı gün taburcu edilmesi ve etkin kilo kaybı sağlaması gibi nedenlerle FDA (Amerikan ilaç dairesi) tarafından onaylanmıştır. 

Mide balonu ve btoksu uygulamaları ortalama 15-20dk sürmekte, hafif bir anestezi sedasyon yöntemi ile uyutularak ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Mide balonunun ya da mide btoksu işleminin mideye herhangi bir zararı yoktur.

Mide balonu uygulamasında alanında uzman gastroenteroloğumuz tarafından mide hacminize göre ayarlanmış büyüklükteki içi su ile doldurulmuş bir balon midenize yerleştirilmektedir.

Mide balonunun kapladığı hacim sayesinde kişi çok daha az miktarda bir besin alımı ile daha fazla tokluk hissi yaşamakta ve daha kolay iştah kontrolü yapabilmektedir.

Mide botoksu uygulamasında ise midenin sindiriminde görevli özel kas bölgelerine btoks enjekte edilerek sindirim hareketleri yavaşlatılmaktadır.

Kişi böylece daha az miktarda besin tüketimi ile çok daha uzun süren bir tokluk hissi yaşamaktadır.

 

Adım 4- Periyodik Kontroller / Gastroenterolog & Diyetisyen Görüşmesi

Kilo kaybının sağlanması ve korunmasında takip ve değerlendirme oldukça önemlidir.Bu nedenle uygulama sonrasındaki süreci ve kalıcı kilo kaybını önemsiyoruz.

6 ay boyunca haftalık periyotlarla gerçekleştirdiğimiz bariatrik diyetisyen ve ihtiyaç duyulan belirli zaman aralıklarında gastroenterolog görüşmelerimiz ile sürecinizin daha sağlıklı, daha sürdürülebilir ve daha yüksek motivasyonlu olmasını sağlıyoruz.

Regnum Sky Tower, Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/71,  Çukurambar, Ankara

bottom of page